ارز دیجیتال

انواع کیف پول‌های بیت کوین و ارزهای دیجیتال (ولت های کریپتو کارنسی ها)

با افزایش بی وقفه قیمت بیت کوین و داغ شدن مبحث ارزهای رمزگذاری شده همچون بیت کوین، اتریوم، بیت کوین کش و ریپل و سردرگرمی کاربران در زمینه انتخاب کیف‌پول‌های معتبر در این زمینه، نیاز به مطلبی جامع احساس می شد. در این مطلب به معرفی انواع کیف پول‌های بیت کوین و ارزرمزها برای افتتاح حساب و نگه داری ارزهای دیجیتال می پردازیم. با مرجع کسب درآمد فارسی،  اِرن وان سِکِند همراه باشید.
قبل از هرچیز لازم به ذکر است که واژه کیف پول در سایت های مختلف با عناوین متفاوتی یاد می شود. همچون : وَلِت/والِت (wallet) – کیف پول – آدرس حساب و  ….

این آموزش شامل موارد زیر می شود:
1- نحوه کارکرد ولت ها
2- معرفی ولت های گرم
3- معرفی ولت های سرد
4- ویژگی های ولت ها

کیف پول دیجیتالی چیست:
کیف پول دیجیتال همچون کیف پول چرمی ست که در جیب نگه میدارید، با این تفاوت که این کیف پول محافظ ارزهای دیجیتالی شما است. کیف پول دیجیتالی برای ذخیره سازی، ارسال و دریافت ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین، اتریوم و بیت کوین کش استفاده می شود.

دسته بندی کیف پول ها:
ولت ها به دو دسته گرم و سرد طبقه بندی می شوند.
نوع اول به اینترنت متصل و آنلاین است و از آن با نام کیف پول “گرم” یاد می شود.
دومین نوع کیف پول، به اینترنت متصل نبوده و آفلاین می باشد و از آن با نام کیف پول “سرد” یاد می شود. برای مبالغ زیاد کیف پول های سرد بهترین گزینه برای حفظ و نگهداری ارز دیجیتال هستند. اما کیف پول گرم روش ساده تر و معمول تری برای ذخیره سازی و نگه داری از ارزهای دیجیتال است.
کیف پول های سرد، خود شامل دو نوع سخت افزاری و کاغذی می شوند! کیف پول سخت افزاری یک دستگاه فیزیکی بوده و ارزهای دیجیتال و کلیدهای خصوصی (private keys) شما را در داخل دستگاه ذخیره و حفاظت می کند. کیف پول کاغذی نیز همانگونه که از نامش پیداست ، یک کاغذ معمولی ست که کلیدهای خصوصی شما بر روی آن چاپ شده است.
کیف پول های گرم نیز شامل نسخه دسکتاپ ، نسخه موبایل و کیف پول آنلاین تحت وب می شوند.

امنیت ولت ها:
کیف پول های گرم از آنجا که به اینترنت متصل می باشند از امنیت پایین تری برخوردار هستند.
کیف پول هاي سخت افزاری (hardware wallet) و در کنار آن کیف پول های کاغذی (paper wallet) امن ترین کیف پول های بیت کوین هستند. دلیل این امر مشخص می باشد، این کیف پولها در اختیار شخص قرارداشته و می توان آن ها را به سادگی و با اعتماد کامل نگهداری کرد.
کیف پول های سخت افزاری در برابر ویروس ها و هک شدن مقاوم بوده و کلیدهای خصوصی را نمی توان از این دستگاه براحتی برداشت یا سرقت کرد.

نحوه کارکرد ولت ها
در کیف پول دیجیتالی هیچ ارزی ذخیره نمی‌شود! به عبارت دیگر این کیف پول ها، واسطی بین شما و شبکه ی ارزدیجیتالی مربوطه هستند.
اگر دقیق تر و علمی تر بگوییم، کلید خصوصیِ ارزِ دیجیتالِ شما که بر روی کیف پول ذخیره شده، نشان دهنده مالکیت شما بر روی یک کلید عمومی است. کلید عمومی همان آدرسی هست که بوسیله آن اقدام به ارسال و دریافت ارز میکنید.
در ولت های گرم (آنلاین) شما باید در سایت مورد نظر ( به منظور ساخت کیف پول) با یک ایمیل ثبت نام کرده و رمز خود را تعیین می کنید. سایت یک گذرواژه خصوصی به شما جهت بازیابی ولت نیز خواهد داد که بسیار حساس بوده و سعی کنید آن را یادداشت کرده و در جاي امن نگهدارید.
برای دریافت کریپتو کارنسی، شما در ولت خود گزینه Receive را فعال کرده و کدی دریافت می کنید. این کد را باید براي فروشنده ارسال نمایید. توجه کنید فقط این کد ارسال می شود و شما ولت آي دی خود را در اختیار فروشنده قرار نمی دهید.
برای انتقال کریپتو کارنسی به دیگران، در ولت خود از گزینه Send استفاده کرده و کدی که طرف مقابل براي شما ارسال کرده را در قسمت مربوطه درج می کنید.
براي تبدیل کریپتوها به همدیگر در ولت خود از گزینه Exchange استفاده کنید. عموما ولت ها بابت این تبدیل کارمزدي از شما دریافت می کنند.

هر کیف پول از تمامی ارزها پشتیبانی می کند؟
خیر! هر کیف پول از یک یا چند ارز مشخص پشتیبانی می کند.
برخی از کیف پول ها تنها از یک ارز پشتیبانی می کنند و برخی دیگر از ده ها ارزدیجیتال. متناسب با تعداد ارزهایی که در اختیار دارید و امنیت هریک از کیف پول های معرفی شده، میتوانید انتخاب کنید.
به طورکلی کارکرد ولت ها ي گرم و سرد یکسان می باشد و هر ولتی چند ارز را پشتیبانی می کنند و شما باید براي ارزهاي متفاوت ولت هاي متفاوتی را داشته باشید .
در هنگام ایجاد ولت حتما مسائل امنیتی را رعایت کرده و سیستم خود را به آنتی ویروس به روز مجهز کنید.
از ولت های سرد حتما بک آپ بگیرید، تا در صورت نیاز از آن استفاده نمایید. به یاد داشته باشید که هر تراکنشی در شبکه ارزها غیر قابل برگشت است. همچنین براي هر ارز می توانید از سایت خود ارز ولت هاي مناسب را انتخاب کنید.

کیف پول بلاک چین (blockchain.info)
کیف پول بلاک چین معروف ترین، محبوب ترین و معتبرترین کیف پول آنلاین بیت کوین می باشد. این کیف پول جزو قدیمی ترین ولت های بیت کوین می باشد که هر شخصی با حضور در دنیای ارزهای دیجیتالی ابتدا با آن اشنا می شود. این کیف پول با رابط کاربری ساده و ارائه نرم افزار موبایل، محبوب ترین ولت گرم در بین کیف پول‌های بیت کوین است.
در ولت بلاک چین بیت کوین ها روی سرورهای ابری ذخیره شده، با این حال امنیت این کیف پول بسیار بالاست. کیف پول دارای نرم افزار IOS اندرویدی و .. نیز می باشد و سه ارز بیت کوین، اتریوم و بیت کوین کش را پشتیبانی می کند.
blockchain.info
آموزش تصویری ساخت حساب بلاک چین

کیف پول بلاک چین بیت کوین

کیف پول CoinPayments
کوین پی منتز یک کیف پول آنلاین و تحت وب می باشد که بیش از 90 نوع کوین مختلف از قبیل بیت کوین اتریوم، ریپل/رایپل ، لایت کوین، دوج کوین، اترکلاسیک، گیم، لیسک، نئو، نکسوس، nxt، pvix, NEM, VERGE و … را پشتیبانی می کند. این کیف پول برای آن دسته از عزیزانی که به دنبال ولت ریپل بودند مناسب است. احراز هویت دو مرحله ای امنیت این ولت را در سطح بالایی قرار داده است. در کیف پول CoinPayments، براي هر سپرده نیم درصد کارمزد کسر خواهد شد. همچنین در این کیف پول قابلیت اکسچینج ارزهای دیجیتالی فراهم می باشد. یکی دیگر از ویژگی هاي کیف پول کوین پی منتز این است که شما می توانید “پرداخت با نام” انجام دهید. براي دریافت حتما باید تگ مقصد را نیز براي فروشنده ارسال کنید.
ورود به سایت coinpaymentsکیف پول CoinPayments ریپل

کیف پول موبایل Airbitz
یک کیف پول غیر متمرکز (decentralized)، امن و با قابلیت پشتیبان گیری است. این کیف پول مخصوص بیتکوین می باشد. در این ولت حتی خود شرکت نمی تواند به پول و اطلاعات کاربران در کیف پول دسترسی پیدا کند.
ورود به سایت Airbitz
ویژگی های مهم این کیف پول:
طراحی غیرمتمرکز. حتی اگر سرورهاي غیرفعال شوند، این کیف پول بازهم کار می کند.
قابلیت استفاده از بلوتوث براي تراکنش های نزدیک
رمزگذاری و بک آپ خودکار از کیف پول و همگام سازی با دستگاه های دیگر
ساخت چند کیف پول در یک حساب کاربری و قابلیت نام گذاری روی هر کیف پول
یکپارچگی با دایرکتوری شرکت برای انجام بهتر تراکنش ها
جستجو در تاریخچه تراکنش ها فقط براي خود کاربر
رابط کاربری عالی براي انتقال ارز بین چند کیف پول در یک اکانت
کیف پول موبایل Airbitz

کیف پول موبایل Mycelium
کیف پول موبایل مایسیلیوم براي کاربران موبایل بوده و مخصوص ارز دیجیتال بیت کوین می باشد.
این کیف پول برروی اندروید و آی او اس در دسترس بوده و به طور مداوم به روز رسانی می شود و باگ های امنیتی قبلی آن برطرف می شود. اندروید پلتفرم اصلی این کیف پول است و بهترین ولت اندروید به انتخاب کاربران بوده است.
از ویژگی های اصلی آن، می توان به امنیت مناسب، متن باز بودن و قابلیت سلسله مراتبی بودن (Hierarchical Deterministic) یاد کرد.
ورود به سایت mycelium
کیف پول موبایل Mycelium

کیف پول bread
کیف پول موبایلی breadwallet مخصوص بیت کوین بوده و بر روی اندروید و آی او اس در دسترس می باشد. از آنجا که این ولت به هیچ سروری متصل نیست از امنیت بالایی برخوردار می باشد. همچنین متن باز بوده، قابلیت سلسله مراتبی دارد و کنترل کلید های خصوصی تحت اختیار کاربر می باشد.
ورود به سایت breadwallet
کیف پول bread

کیف پول دسکتاپ Exodus
اکسودس یک ولت دسکتاپ (نرم افزاری) چند منظوره که دارای یک رابط کاربری آسان برای استفاده است. شما می توانید انواع مختلفی از ارز دیجیتال (حدود 17 ارز شامل بیت کوین، اتریوم، دش، دوج کوین، لایت کوین و eos ، QTUM , OMG …) را همزمان نگه داری کنید و تراکنش های خود را انجام دهید. بزودی ارزهای دیجیتال ریپل/رایپل و زد کش نیز اضافه خواهند شد.
دارای یک صرافی داخل برنامه است که به شما اجازه می دهد ارزهای خود را به سرعت به فروش برسانید. سیستم و برنامه نویسی فوق العاده این کیف پول به شما این امکان را می دهد که پول های خود را کاملا امن نگهداری کنید. علاوه بر این بر روی کلید های خصوصی خود کنترل کامل خواهید داشت.
همچین سورس باز ارائه شده و از سیستم عامل هاي Windows و Mac, Linux پشتیبانی می کند و قابلیت تغییر سورس برای برنامه های دیگر مبتنی بر ارز را دارد.
ورود به سایت exodus
کیف پول دسکتاپ Exodus

کیف پول coinomi
کیف پول موبایلی کوینومی با پشتیبانی از بیش از 75 ارزدیجیتال یکی دیگر از انتخاب های پیش روی شماست. در این کیف پول بر روی کلیدهای خصوصی خود کنترل خواهید داشت. اما دقت کنید ولت coinomi متن باز نبوده و قابلیت تایید دومرحله ای نیز پشتیبانی نمیکند.
از ویژگی ها ان می توان به قابلیت بک اپ، ظاهری کاربرپسند، قابلیت اسکچینج کوین ها داخل والت و قابلیت سلسله مراتبی بودن (Hierarchical Deterministic) یاد کرد.
کوین های پشتیبانی شده : بیت کوین، بیت کوین کش، بیت کوین گلد، دش، اتریوم، گیم، لایت کوین، دوژ کوین (داگ کوین)، استراتیس، ورج، زد کش، زد کوین و ….
ورود به سایت coinomiکیف پول coinomi

کیف پول JAXX
جَکس یک کیف پول نرم افزاری چند منظوره براي اتریوم، اتریوم کلاسیک،بیت کوین،لایت کوین، دش و… است و یکی از کیف پولهای منتخب کاربران اندروید بوده است . دارای قابلیت بک آپ و پشتیبانی ، تبدیل سریع ارزها همچون بیت کوین به اتریوم و برعکس
معایب : پشتیبانی نه چندان قوی – متن باز نبودن
ویژگی هاي اصلی کیف پول JAXX:
کنترلی از جانب سایت برمبالغ موجود در کیف پول نیست و کلیدهاي خصوصی ارزهای دیجیتالی شما، به سرور سایت ارسال نمی شوند.
کاربر پسند و داراي محیط ساده و کاربران نیازي به وارد کردن اطلاعات شخصی از جمله آدرس ایمیل ندارند.
در صورت ایجاد مشکل براي کیف پول، کلیدهای خصوصی را می توان به سرویس دیگری وارد کرد.
ورود به سایت کیف پول jaxx

کیف پول JAXX

کیف پول cryptonator
این هم یک کیف پول تحت وب دیگر می باشد. با پشتیبانی از 15 ارزدیجیتال از جمله بایت کوین، بیت کوین، بیت کوین کش، اتریوم، مونرو ، زدکش، دش و چند کوین دیگر . به دلیل متن باز نبودن و ذخیر کلید های خصوصی شما درون کیف پول، استفاده از این ولت توصیه نمی شود.

کیف پول Daedalus
کیف پول Daedalus مخصوص ارز رمزگذاری شده کاردانو (ADA) می باشد. این کیف پول نرم افزاری بوده و بر روی دسکتاپ شما نصب می شود. همچنین از دیگر ویژگی های متن باز بودن می باشد. در این ولت شما بطور کامل بر روی کلیدهای خصوصی ارزدیجیتال Cardano خود کنترل خواهید داشت.
https://daedaluswallet.io
کیف پول کاردانو

کیف پول دسکتاپ XETH
یک کیف پول اتریوم با کاربری ساده که براي ویندوز، مک، لینوکس در دسترس است به کاربران اجازه می دهد تا اتریوم را ارسال، دریافت و ذخیره کنند، این در حالی ست که کاربران با استفاده از کلید خصوصی خود به کیف پول خود دسترسی کامل دارند.

کیف پول نرم افزاری rippex.net
کیف پول ریپکس مخصوص ارز ریپل/ رایپل با کاربری ساده که مالکیت آن در برزیل واقع شده و برای ویندوز، مک، لینوکس در دسترس است. ریپکس به کاربران اجازه می دهد تا ریپل را ارسال، دریافت و ذخیره کنند، در این ولت بر روی کلید خصوصی خود کنترل خواهید داشت.

کیف پول استلار – stellar
کیف پول های معتبر برای ارزدیجیتال استلار در سایت اصلی این کوین معرفی شدند.
کیف پول استلار
شامل سه کیف پول نرم افزاری – چهار کیف پول مخصوص موبایل و هشت کیف پول آنلاین تحت وب. بسته به نیازتون میتونید از هرکدام از این کیف پول ها برای کوین استلار استفاده کنید.

کیف پول آیوتا – iota
ارز دیجیتال آیوتا – iota در حال حاضر تنها دارای یک کیف پول معتبر می باشد که این کیف پول توسط تیم اصلی سازنده آیوتا منتشر شده است.
دانلود کیف پول یوتا
پس از دانلود کیف پول و اجرای آن نیاز به ساختن یک seed دارید. که همان کلید خصوصی شما خواهد بود. از بالای نرم افزار بر روی tools کلیک کرده و generate seed را انتخاب کنید. که به شما یک کلید خصوصی خواهد داد. آن را یاداشت کرده و داخل نرم افزار وارد کنید.


کیف پول وب MyEtherWallet

مای‌اِتر‌والِت یکی از بهترین سرویس هاي کیف پول ساز براي ارز اتریوم است. این سرویس از نوع سورس باز و تحت جاوا اسکریپت تراکنش ها را انجام می دهد .
به شما توانایی ایجاد کیف پول جدیدي می دهد تا بتوانید اتر خودتان را ذخیره کنید . این سایت فقط کیف پول شما را می سازد و شما می توانید آن را دانلود کنید و روي کامپیوتر خود ذخیره کنید
فرایند به طور کامل بر روي کامپیوتر شما انجام می شود، نه سرور هاي سایت. بنابراین، هنگامی که شما یک کیف پول جدید ایجاد می کنید، مسئولیت نگهداري از آن با خودشماست
MyEtherWallet.com در حقیقت “کیف پول وب” نیست. شما یک حساب کاربري ایجاد نمی کنید. در این
سایت شما کیف پول خود را می سازید و در کامپیوتر خود ذخیره می کنید و با رمزي کیف پول خود را قفل می کنید. سپس زمان انجام تراکنش، کیف پول ذخیره شده ي خود را آپلود می کنید و با وارد کردن رمز کیف پول اجازه تراکنش پیدا می کنید.
در این سایت امکان مبادله بیت کوین به اتریوم را هم دارید. این سایت همچنین قابلیت اتصال و کنترل کیف
پول هاي سخت افزاري هم دارد.
کیف پول اتریوم MyEtherWallet

کیف پول سخت افزاری لِجِر Ledger 
برند لجر، محصولی به نام لجر نانو اس (Ledger Nano S) دارد که در حال حاضر در دسترس مشتریان بوده و از دید کاربران امن ترین کیف پولی سخت افزاری می باشد. نانو اس، یک کیف پول سخت افزاري قابل اطمینان است که از زمانی که به وجود آمده با تعداد بازدیدهاي بسیار خوبی بر روي سایت مواجه شده است. این دستگاه، ارزهای رمزی نظیر بیت کوین، بیت کوین کش ،اتریوم ،ریپل، لایت کوین و سایر ارزها را نگهداری می کند.

کیف پول سخت افزاری تریزور Trezor 
پس از لجر، تریزور نیز کیف پول سخت افزاري مشهوری است این کیف پول برای بیت کوین،زدکش، بیتکوین کش نیم کوین، زدکش ، اتریوم کلاسیک و همچنین توکن های 20ERC کلید خصوصی عرضه می کند.
کیف پول تریزور می تواند فرآیند احراز هویت دو مرحله ای را انجام داده و به عنوان یک مدیر رمز عبور عمل کند و امکان امضا و رمزگذاري سند توسط gps را نیز فراهم می آورد.
به علاوه این کیف پول سخت افزاری از صفحه نمایش فیزیکی خودش و دو دکمه براي تأییدPIN ارسال تأییدیه و به روز رسانی میان افزار firmware استفاده می کند. تریزور توسط یک میکروUSB به سیستم متصل می شود و بدنه ی پلاستیکی محکمی دارد.

کیف پول سخت افزاری Keepkey
کیپ کیِ، کیف پول سخت افزاري تحت مالکیت استارتاپ پول رمزی شیِپ شیفت (Shapeshift) است.
کیپ کیِ از Trezor و Ledger بزرگ تر است و بدنه ي آلومینیوم آنادایزینگ دارد. مانند دیگر برندها، این برند نیز
نمایشگر OLED اینچی یک اتصال میکرو 3.12 USB براي تأیید و بررسی روال ها فراهم می آورد. گزینه ي منحصر به فردي که کیپ کیِ عرضه می کند توانایی اتصال به صرافی Shapeshift به شیوه اي امن تر است.
Keepkey کلیدهاي خصوصی را برای پول های دیجیتالی شما ذخیره می کند و کاربران می توانند میان افزار
اختصاصی خودشان را بر روی دستگاه داشته باشند.

8 دیدگاه

 1. با سلام.مطالب آموزنده ای دارید و بسیار عالی.یه سوال داشتم:
  درون سایت cryptomininggame دارم فعالیت میکنم.در قسمت پرداختش،متن زیر نوشته شده که دقیق متوجه نشدم که منظورش چیه:یعنی پرداخت به چه wallet انجام میشه؟و آیا ایمن هست؟آیا faucethub, کیف پوله؟

  If FaucetHub choosen, wallet adress must be linked to the FaucetHub account. Don’t mistake on the
  wallet adress; if you do, only 80% will be refunded.
  ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام
   faucethub یک واسط پرداخت هست. داخلش یک حساب بسازید و یک کیف پول هم تعریف کنید. بعد اون کیف پول رو داخل این سایتتون قرار بدید

 2. سلام
  توی سایت نوشتین سایت eobot کلاهبرداری scam هست ولی زیرش توضیح ثبت نام دادین من میخوام برای استخراج ابری تو چندتا سایت سرمایه گذاری کنم حالا این سایت خوب هست یا نه در ضمن میشه چندتا سایت مطمئن معرفی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن